sobota, 24 stycznia 2015

Czy na urlopie macierzyńskim można dorabiać?



Prawo do urlopu macierzyńskiego przysługuje każdej kobiecie, która w trakcie zatrudnienia urodziła dziecko. Pojawia się przy tej okazji wiele kwestii wzbudzających wątpliwości. Jedna z nich dotyczy podejmowania pracy podczas urlopu.

Warunki podjęcia pracy
Pracownica przebywająca na urlopie macierzyńskim rozważająca możliwość podjęcia pracy zarobkowej w tym czasie musi zdawać sobie sprawę z bardzo ważnej sprawy. Otóż urlop macierzyński – podobnie jak np. urlop tacierzyński czy wychowawczy – jest urlopem o charakterze celowym zaliczanym do grupy pracowniczych przywilejów rodzicielskich. Służy on sprawowaniu osobistej opieki nad dzieckiem. Praca nie może więc z celem tym w jakikolwiek sposób kolidować. Jej podjęcie możliwe jest jedynie podczas dodatkowego urlopu macierzyńskiego, przy czym spełnione muszą zostać pewne warunki. Pracę można podjąć tylko u dotychczasowego pracodawcy, a jej wymiar nie może być większy niż ½ etatu. W sprawie tej u pracodawcy trzeba złożyć pisemny wniosek – najpóźniej w terminie 7 dni przed planowanym rozpoczęciem pracy, przy czym pracodawca musi się do wniosku przychylić. Wysokość dochodów nie jest limitowana. Jeśli zaś chodzi o umowy z innymi pracodawcami, to w rachubę wchodzą tylko umowy cywilnoprawne – zlecenia lub o dzieło.
Jak interpretować brak regulacji?
Regulacje dotyczące pracy na podstawowym urlopie macierzyńskim nie są do końca jasne. W przepisach nie ma bowiem niczego na ten temat. Przyjmuje się zatem, że gdyby ustawodawca dopuszczał możliwość podejmowania pracy w tym czasie, zostałoby to uregulowane odpowiednimi zapisami. A ponieważ tego nie uczynił, to znaczy, że pracować w okresie trwania podstawowego urlopu macierzyńskiego nie wolno.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz